Dla czego warto zlecić wykonanie strony WWW profesjonalnej firmie?

Na rynku dostępnych jest setki ofert projektu i tworzenia stron Internetowych. Ceny zaczynają się już czasem od 500 zł jednak kończą nawet na 10000 zł. Czasem słyszymy też w telewizji, że Urzędy dla ułatwienia nam kontaktu ze sobą wprowadziły stronę www- platformę gdzie uzyskamy wsparcie w naszym np. rozliczeniu z ZUS. Podawane są przy tym wręcz absurdalne ceny za wykonanie takich platform dla dobra społeczeństwa. Bywają tu wyceny zaczynające się od 300000 zł po nawet miliony. Zastanawiamy się wówczas kto wykonał taką stronę i na jakiej podstawie sporządzono taką wycenę. Przecież nawet jeśli strona była „pisana” przez programistów od początku do końca wraz z modułami, skryptami do logowania i wypełniania wniosków przez petentów to trudno uwierzyć, że mają oni pensje po 100 tyś zł miesięcznie. Tym bardziej, że mamy teraz czasy gotowych, bezpłatnych i ogólnodostępnych CMS (Systemów Zarządzania Treścią) gdzie dodanie modułu cz komponentu, który pomaga w użytkowaniu serwisu to dla wprawnego informatyka kwestia kilku minut. I właśnie tu zaczynają wkraczać pewne potrzeby oraz wymogi dotyczące stworzenia serwisu Internetowego. Czasem występuje potrzeba stworzenia od podstaw tego jedynego, niepowtarzalnego „silnika” strony, który będzie nadawał się tylko do tej strony WWW. Nawet jeśli klient potrzebuje dość standardową stronę to wbrew pozorom nakłady na jej wykonanie mogą być bardzo różne przez co różnie wyceniane.

Jak już wspominałem oferty cenowe wykonania strony www zaczynają się od np. 500 zł *. Ale właśnie i w tym przypadku mamy do czynienia z pewnych chwytem reklamowym jak np. w przypadku ofert linii lotniczych na przeloty samolotem. Każdy z nas widział, że może polecieć samolotem do Londynu za np 100 zł. I faktycznie czasem sporadycznie ktoś tak poleciał. Jednak potem do ceny dodano chociaż by opłaty lotniskowe co w rezultacie dało cenę łączną np 350 zł. Nadal jest to dobra cena jednak pokazuje nam pewne koszty ukryte. Dokładnie jest tak samo w przypadku tworzenia stron Internetowych. Po pierwsze oferty wykonania strony WWW za 500 zł najprawdopodobniej zamieszcza student czy inny freelancer. Oczywiście nie oznacza to, że strona musi być zła jednak możemy się domyślać, że nie otrzymamy tu żadnego rachunku / faktury czy nie nabędziemy potencjalnych praw reklamacyjnych. Tacy wykonawcy nie dają nam żadnej gwarancji i uciekają od odpowiedzialności. Jeśli jednak skusi Was cena to musicie mieć jeszcze bardzo wiele kwestii na uwadze.

Po pierwsze co tak naprawdę kryje się pod terminem wykonanie strony WWW?

Musicie mieć na uwadze, że wykonanie strony Internetowej to nie tylko napisanie jej treści i dodanie obrazków na komputerze. Tym wszystkim musi zarządzać właśnie System Zarządzania Treścią CMS. Należy więc dodać odpowiednie menu, moduły, dodatki, komponenty, które pozwolą na używanie serwisu WWW. Potrzebny jest również serwer na którym umieścimy nasz serwis w celu udostępnienia go w globalnej sieci Internetu. Trzeba posiadać lub kupić indywidualną domenę czyli nasz adres WWW i nazwę witryny w sieci. A już wykupienie samego serwera to koszt minimum 350 zł / rocznie plus do tego domena za minimum 50 zł. Oczywiście również u usługodawców hostingowych znajdziemy oferty promocyjne za 10 zł / rok czy nawet gratis. Jenak uważajcie bo w życiu nie ma nic za darmo! Po zakończeniu promocyjnego okresu nagle dostaniecie rachunek nawet na 800 zł / rok za utrzymanie jednej strony na serwerze w ramach Hostingu. Można również założyć, że np. student wykonujący w wolnych czasie strony WWW nie posiada własnego serwera bo za profesjonalny Hosting, profesjonalne firmy wykonujące strony WWW płacą nawet 5000 zł / rocznie.

Wystarczy więc zsumować te podstawowe koszty i już mam prawie 700 zł. I jak to się ma do tych ofert tworzenia stron Internetowych z OLX za 500 zł?

Właśnie tutaj wychodzą te ukryte koszty w budowaniu stron WWW. Zgodnie z powyższym już na wstępie powinniście zapytać oferenta o podstawowe informacje dotyczące jego oferty stworzenia strony Internetowej:

 1. Po pierwsze zapytaj co wchodzi w zakres oferty!
 2. Czy cena dotyczy kompleksowego wykonania strony tak aby działała i była dostępna w Internecie?
 3. Czy wycena dotyczy wykonania tylko grafiki strony czy również CMS (silnika strony)?
 4. Jak rozbudowane menu serwisu wchodzi w zakres oferty?
 5. Czy wykonawca pisze teksty na stronę w ramach Copywritera czy macie mu przesłać własne teksty. Ta opcja zależy również od Was ponieważ możecie mieć własne dobre teksty a za dodatkowe pisanie tekstu trzeba zapłacić.
 6. Sprawdź czy usługodawca pisze teksty zgodne z SEO i pomaga w dalszym pozycjonowaniu strony.
 7. Sprawdźcie czy wykonawca zapewniania dostępność grafiki / fotografii na stronę WWW. Bo takie grafiki są zawsze płatne również wtedy kiedy zamówicie je niezależnie.
 8. Czy wykonawca posiada serwer / hosting na którym umieści Wasz serwis WWW aby był dostępny dla Waszych klientów?
 9. Zweryfikujcie czy usługodawca stosuje legalne i bezpieczne oprogramowanie oraz czy wykonuje stronę WWW ze standardami bezpieczeństwa co potem może uratować Was przed atakami hakerów.
 10. Sprawdź czy hosting i oprogramowanie zainstalowane na zapleczu Twojej strony www pozwalają na wykonywanie backupu danych co pozwala na ich odzyskanie w przypadku awarii.
 11. Dopytaj czy usługodawca pomaga w aktualizacji strony i oprogramowania w późniejszym okresie jej funkcjonowania.
 12. Zapytaj czy usługodawca podpisuje umowę na wykonanie strony Internetowej co daje Wam możliwość ubiegania się o ewentualne roszczenia związane z ewentualnymi błędami wykonawczymi.
 13. Zapytaj czy wykonawca wystawia rachunek lub fakturę VAT, którą wrzucisz w koszty przez co cena zmaleje np. o zwrot podatku VAT. Rachunek pomoże również w przypadku reklamacji usługi.
 14. Co bardzo ważne dopytaj, które z powyższych usług są już w cenie oferowanej strony internetowej a które usługi są odpłatne bo na końcu może się okazać, że wyjdzie to wszytko 3 razy drożej niż się spodziewałeś!

Mając to wszyto na uwadze przeanalizuj jeszcze raz swoje oczekiwania i potrzeby. Jeśli faktycznie potrzebujesz stronę www tylko „na chwilę” może warto kupić ją u studenta za grosze a potem o niej zapomnieć. Jednak jeśli zakładasz, że Twój biznes ma się rozwijać i istnieć latami to pomyśl o bezpiecznej stronie z porządnym zapleczem technicznym i serwisowym. Stronie postawionej na bezpiecznym i szybkim serwerze z niezawodnym usługodawcą, który pomoże w przypadku problemów. Reasumując można powiedzieć, że racjonalna, rynkowa cena stworzenia ciekawej estetycznie i dobrej technicznie strony WW to kwota około 1500- 2000 zł. Na taki wydatek musisz się przygotować jeśli faktycznie potrzebujesz pokazać swoją ofertę w globalnej sieci Internetowej.

Autor: Michał Sokołowski